Jesień w ogrodzie – tydzień zajęć w II grupie

Warzywa to nie tylko barwny, ciekawy i bliski dzieciom temat do poznawania, ale także smaczny. Po rozpoznawaniu, nazywaniu warzyw na zajęciach w sali, grupa Króliczków wyszła do sklepu warzywno – owocowego niedaleko przedszkola. W skrzynkach ułożone były warzywa, także owoce, które teraz dzieci szybko rozróżniały. Zainteresowanie wzbudziły zioła, szczególnie mięta, dająca silny zapach po dotknięciu liści. Zakupiliśmy marchewki i pietruszki, obserwując pracę miłego pana sprzedawcy. Po powrocie do przedszkola warzywa powędrowały do kuchni. Następnego dnia bowiem stały się składnikami sałatki przyrządzanej samodzielnie przez dzieci. Wszystkie warzywa zostały perfekcyjnie pokrojone, wsypane do miski, doprawione i wymieszane, no i oczywiście zjedzone. Te zajęcia dały możliwość poznawania tematu wszystkimi zmysłami, a zaangażowanie w przygotowania i motywacja sprawiły, że wszyscy świetnie poradzili sobie z każdą czynnością, ćwicząc przy tym funkcje motoryczne. Inne umiejętności dzieci nabywały poprzez rozmowy na temat wierszy oraz tworzenie teatrzyku warzywnego w oparciu o jeden z utworów J. Tuwima.

Agata Adamska