To już zima – zajęcia w II grupie

Na podstawie wiersza J. Ficowskiego To już zima poznawaliśmy oznaki zimy, po których łatwo poznać, że nadeszła. Inne utwory i ilustracje ukazały świat w zimowej szacie, który dzieci starały się jak najpiękniej namalować. Wprowadzony został wyraz zima do czytania całościowego, a dla dzieci bardziej zainteresowanych literami, jeszcze inne z nią związane.

Rymowanka posłużyła do nauki pór roku, które dzieci rozpoznawały na ilustracjach na podstawie odpowiedniego dla każdej z nich ubioru. Składanie z części zimowego obrazka usprawniało analizę i syntezę wzrokową, natomiast sylwety bałwanków pomagały w określaniu cech wyglądu, liczeniu, stosowaniu liczebników porządkowych. Dzieci uczestniczyły w zajęciach w SCKM, w zajęciach muzycznych – rytmice.  Uczyły się na pamięć wiersza i piosenki o nowej porze roku, które będziemy jeszcze utrwalać.

Agata Adamska