Wizyta grupy IV w Zespole Szkół Gastronomicznych

Autorstwa Joanna Rebes dnia . Zamieszczony w Wydarzenia

W dniu 21 maja 2021 w ramach projektu  Twój krok do przyszłości  grupa IV wybrała się do  Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 na osiedlu Złotej Jesieni 16 na zajęcia poświęcone pracy kucharza. Na wycieczkę pojechaliśmy autokarem.

Na miejscu powitała nas pani Dyrektor i zaprosiła na warsztaty prowadzone przez uczniów szkoły gastronomicznej, ale pod kierunkiem nauczycieli. Potem w zespołach sześcioosobowych wyruszyliśmy do trzech sal i uczyliśmy się nakrywać do stołu, wykonywać precle i pizzerinki, dekorować babeczki i robić trufle.

W czasie warsztatów w kuchni poznaliśmy składniki i sposób robienia precli oraz pizzerinek; pod okiem fachowców powstały przepyszne wypieki, które potem dzieci zabrały ze sobą do przedszkola.

W sali kelnerów dowiedzieliśmy się, jak przygotować stół i sztućce na przyjęcie; kruszyliśmy lód w specjalnej maszynce, degustowaliśmy napój orzeźwiający.

W trzeciej pracowni robiliśmy ze specjalnej  masy trufle i ozdabialiśmy babeczki. Na koniec zajęć nadeszła pora degustacji przyrządzonych własnoręcznie przysmaków.

Pod opieką sympatycznych adeptów sztuki kulinarnej i ich wspaniałych nauczycieli w atmosferze ciepła i życzliwości szybko upłynął nam czas zgłębiania tajników kuchni.

W czasie zajęć dzieci mogły przyjrzeć się z bliska prawdziwej profesjonalnej kuchni, jej wyposażeniu, ubiorowi kucharza, a na pamiątkę dostały czapki kucharskie. Dowiedziały się, że w kuchni trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny. Niektórym dzieciom tak bardzo spodobały się zajęcia, że wyrazili chęć zostania kelnerem, cukiernikiem czy kucharzem.

Na zakończenie warsztatów wszystkie dzieci otrzymały z rąk Pani Dyrektor dyplomy.

Bogaci w wiedzę i umiejętności, zaopatrzeni we własnoręcznie wykonane pyszności, z dyplomami  wyruszyliśmy w drogę powrotną do przedszkola, gdzie czekał na nas obiad przygotowany przez nasze panie kucharki.

Joanna Rebes i Agata Adamska