Aktywności kwietniowe w grupie II

W ciągu tego miesiąca dzieci podejmowały wiele różnych działań zarówno podczas zajęć dydaktycznych związanych z tematami tygodniowymi dotyczącymi muzyki czy kosmosu, jak i zabaw popołudniowych.

W świecie muzyki można było poznawać instrumenty muzyczne, wiele pojęć i wyrazów do czytania całościowego, słuchać różnych utworów z muzyki poważnej, z których jeden stał się inspiracją do malowania muzyki. Kosmos to równie stymulujący wyobraźnię obszar. Poznając planety, Układ Słoneczny, statki kosmiczne, zawód astronauty dzieci poszerzały swoją wiedzę wykorzystując ją do zabaw i twórczości plastycznej. Podczas popołudniowych zajęć w okresie przedświątecznym komponowały “Wielkanocne koszyczki” z samodzielnie pokolorowanych i wyciętych elementów. W małych pokrywkach wypełnionych watą wysiewały nasiona rzeżuchy obserwując każdego kolejnego dnia ich kiełkowanie i wzrost. W “Dniu Ziemi” obchodzonym 22 kwietnia, zasiały do pojemników z ziemią ziarna zbóż – pszenicy i owsa poznając różne podłoża, na których można uprawiać rośliny. Tego dnia również poprzez “Burzę mózgów” wszyscy starali się odpowiedzieć na pytanie: Jak można chronić Ziemię?
Dominującą formą pracy były aktywności oparte na działaniu, indywidualnym wykonywaniu zadań rozwijającym sprawność szczególnie małej motoryki, koordynacji wzrokowo-ruchowej, słuchowo-ruchowej czy percepcji wzrokowej i słuchowej. Treści stymulujące wiedzę inspirowały wyobraźnię i własną aktywność dziecka.

Agata Adamska